Chat yirmi senedir sokaklarda yaşıyordu ve 100.000 dolarlık bir evrak çantasıyla karşılaştı. Bu mutlu bir kaza değildi. Para, onu bulmasını isteyen TV yapımcıları tarafınca orada bırakılmıştı. 45 yaşındaki insanın yaşamını geri söyleşi döndürüp döndürmeyeceğini yada parayı umursamazca harcayacağını görmek istediler.

Söyleşi’e bir tek bir belgesel için çekilmeyi kabul ederse parayı tutabileceğini söylediler. Söyleşi şansa sıçradı. İlk ilkin bir motel odası kiraladı, sadece senelerce dışarıda uyumak ayarlamayı zorlaştırdı. Sonunda yerde uyudu. Chat söyleşi başta fazla para harcamamıştı. Öteki evsiz insanoğlu talihli tatilinin rüzgârını yakaladığında bu durum değişti. İyi bir adam olan Ted, serveti yaymayı seçti. Birisi bir hıçkırık hikayesi ile geldiyse, yardım ederdi. İnsanlara otomobil bile aldı.

Bayanlar da yaşam’a akın etmeye başladı. Yalnız para ardında olduklarını biliyordu, fakat umursamadı. Sekiz ay içinde her şeyi uçurmuştu. Hiçbir şey olmadan sokaklara döndü.Bazıları bu deneyin başarısızlığa mahkum bulunduğunu söylüyor. Sadece ötekiler, direkt gereksinim duyan kişilere para vermenin başarı göstermiş olabileceğine inanıyor.

Her yıl, yoksulluk içinde kalan insanoğlu için milyarlarca dolar harcanıyor. Bu yardım tahıl çuvalları, tıbbi malzemeler, giysiler, çadırlar ve iş eğitimi şeklinde verilmektedir. Söyleşi odaları Bu hayır kurumunda örtük olan, yoksul insanların parayla güvenilemeyeceği fikri.

söyleşi chat adlı bir yardım kuruluşu bu fikir biçimini değiştiriyor. Dünyanın en fakirlerine iyi mi yardım edileceğini seçme yaklaşımımızın hatalı olduğuna inanıyorlar. Yoksullar kendileri için herhangi bir yardım kuruluşundan daha iyi seçim yapabilirler.

Kenya, Ruanda ve Uganda’da GiveDirectly, herhangi bir ip olmadan ortalama 65 milyon dolar nakit para verdi. Ve insanların parayı boşa harcamadığını keşfettiler. Alıcılar parayı yoksulluktan kaçmak için kullandılar. Yeni çatılar, okul ücretleri, tohumlar, gübre, hayvancılık ve ufak işletmelere adım atmak paranın kullanıldığı şeylerden bazıları.

Para vermek chat odaları için yanıt olmasa da, kim bilir başarısını engellemiş olan devasa bir rüzgardı. On yıl süresince bu para verildiyse, öykü değişik şekilde bitmiş olabilir. GiveDirectly on yılı aşkın bir süredir insanların zekice kararlar verebileceğine güvenilebildiğini ve yoksul insanların yoksulluktan kurtulmak için neye gerekseme duyduklarının en iyi yargıçları bulunduğunu göstermiştir.

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts
Son Yorumlar
    Kategoriler
    dost siteler: 1.) Geveze Chat 2.) Mynet Chat 3.) Kolay Sohbet 4.) Kelebek Sohbet