Chat sohbet bugün, İngilizce öğrenen hepimiz için mühim olan ve şu olan bir suali cevaplamak isterim: Öğrencilerimin bir çok şöyleki diyor: “Dilbilgisi hakkında oldukca çalışıyorum ve bunu kuramsal olarak anlıyorum. Egzersizleri bile tamamlayabilirim, fakat konuşma söz mevzusu olduğunda, andaki dilbilgisi hakkında düşünemiyorum ve hepsi kafamdan çıkıyor yada konuşurken dilbilgisi hakkında düşünmek oldukca uzun sürüyor . Peki, İngilizce konuşulurken dilbilgisini iyi mi doğru şekilde kullanabilirim? ”

Bu mükemmel bir sual! Konuşurken, gramer kurallarını düşünmek ve cümleyi “Tamam, bunu geçmiş katılımcıya koymam gerekiyor” yada “burada doğru edat düşünelim” diye düşünerek hakkaten dönemin olmadığı doğrudur. Bir görüşmenin ortasında olduğunuz süre yok; konuşmadan ilkin duraklatamaz, bekleyemez ve tüm bu düşünceleri yapamazsınız, bundan dolayı dilbilginizi oldukça süratli bir halde kullanmanız gerekir.

Peki ya dilbilgisi akla gelmezse? Gerçekleşme eğilimi, oldukca fazla dondurmanız yada duraklatmanızdır. Bu uzun duraklamaları olan birçok öğrenciyi gramerlerini dikkatlice düşünürken cümlelerinin ortasında duyuyorum.

Olabilecek başka bir şey de, kendinize olan güveninizi kaybedebilir ve konuşmaktan korkabilirsiniz şundan dolayı sohbet odaları gramer hatası yapmaktan kaygı ediyorsunuz.

Bunun size olmasını istemiyorum – daha kolay ve rahat konuşabilmenizi isterim. Peki konuşurken dilbilgisini iyi mi uygulayabilirsiniz?

İlk adım, dilbilgisini bilgili ve bilgili olarak uygulamaktır.

Mesela, birçok talebe, şu anki muhteşem zaman içinde ilgili birçok dersi inceliyor, çalışıyor ve okuyor ve okuyor, sadece asla kendi örneklerini hayata geçirmeye çalışmazlar. Bu yüzden teoride şimdiki sohbet muhteşem zamanı anlayabilirler yada okuduklarında şimdiki mükemmeli tanıyabilirler, sadece şimdiki mükemmeli yaratma yada üretme alıştırmaları yapmamışlardır.

Bunun yerine, her gramer okuduğunuzda, yalnız eylemsiz olarak okumayın yada eylemsiz olarak izlemeyin. Bitirdikten sonrasında, gramer hakkında bir şeyler öğrendikten sonrasında, bu dilbilgisini etken olarak uygulamaya koyun. Mesela, azca ilkin öğrendiğiniz yapıyı kullanarak on cümle yazmaya çalışın.

Bunu Portekizce olan ikinci dilimi öğrendiğimde yaptım. Portekizce oldukca fazla düzensiz eylem var ve anımsamak zordu. Yaptığım şey, her bir fiili aldım ve defterimdeki bir sayfanın chat üzerine yazdım ve sonrasında her biri bu fiili yeniden yeniden değişik bir halde kullanmaya çalışan birçok cümle yazdım. Bu tür etken uygulamalar, düzensiz fiillerin formlarını daha iyi hatırlamama destek oldu, şundan dolayı aslına bakarsak onları kullanıyordum.

İngilizce öğretmeni eğitimi aldığımda öğrencilerimize bunu sık sık yaptırırdık. Öğrencilerimizden dersten dilbilgisini kullanarak kendi cümlelerini oluşturmalarını istediğimiz “yapılandırılmış uygulama” diye bir şey vardı.

Sonrasında, parasız konuşma pratiğimiz olacaktı. Öğrenciler dilbilgisini yapılandırılmış uygulamada kasıtlı olarak kullandıklarında, o gramer yapıları yada eylem zamanları kendiliğinden sohbet konuşma esnasında akıllarına oldukca daha kolay gelirdi. Yapısal uygulama zihninizde bir desen oluşturur, böylece gramer konuşurken organik olarak gelir.

Ana dilinizi düşünün – ana dilinizde gramer kurallarını düşünmek zorunda değilsiniz; yalnız onları tanıyorsun. Seneler süresince haiz olduğunuz tüm bu pratikler sebebiyle, yalnız öteki insanların dilbilgisini kullandığını duymakla kalmaz, hem de bunu kendiniz de kullanır ve çocuk olarak düzeltilir. Ana dilinizde senelerce ve bu tecrübe ve pratikte deneyiminiz var ve bu yüzden gramer kurallarını düşünmek zorunda değilsiniz.

Aynı şey İngilizce olarak da mümkündür – bu kalıpları aklınıza getirmek için bilgili ve kasıtlı ergonomik yapmanız yeterlidir ve sonrasında da organik olarak İngilizce olarak ortaya çıkacaktır!

Eğer bence bunun İngilizce olarak organik bir halde çıkacağından kuşku ediyorsanız, “Benim adım aslına bakarsan” ve sonrasında da adınız benzer biçimde İngilizce’de oldukca iyi bildiğiniz ifadeleri düşünün. Muhtemelen bunu binlerce kez söylediniz ve “is” ya da “are” ya da “my” ya da “mine” yi kullanmayı düşünmek zorunda değilsiniz – bu, kaç kez olduğunuzdan dolayı organik olarak ortaya çıkıyor ve söyledim.

Ya da birisi “teşekkür ederim” söylediğinde ve otomatikman “hoş geldiniz” söylediğinde – yeniden, fiilin ne sohbet odaları süre gerilmiş bulunduğunu ya da karşılama yada karşılama yada karşılama kullanıp kullanmayacağınızı düşünmek zorunda değilsiniz; yalnız “rica ederim” dersiniz – otomatik hale geldi şundan dolayı yeterince ergonomik yaptınız.

Kafi süre ve pratikle, bu daha karmaşık yapıların ve gramer kurallarının bile sizin için daha organik hale geleceğine söz veriyorum. Biliyorum şundan dolayı ileri öğrencilerimde gördüm. Zor, bilhassa orta yada orta düzey seviyedeyken, asla daha iyi olmayacak benzer biçimde hissediyor – fakat devam et, şundan dolayı daha iyi olacak .

Son olarak, konuşulan İngilizce’nin gramer kurallarına oldukca fazla uymadığını hatırlatmak isterim – bilhassa cümle yapısı. İngilizce konuşmanın cümle yapısı çoğu zaman oldukça akıcıdır; emek verme cümleleri (bu tarz şeyleri yazacak olursak oldukca uzun cümleler anlamına gelir) yada yazılı İngilizce’de oldukca kısa olan cümle parçalarıyla konuşuyoruz. Cümlelere “fakat” kelimesi ile başlıyoruz ve onları bir edatla bitiriyoruz – bunlar daha resmi yazılı İngilizce’de yapmamanız ihtiyaç duyulan şeyler, sadece gene konuşma daha esnektir.

Birçok talebe, konuşma İngilizcelerini dilbilgisel olarak muhteşem hale getirmek için kendilerine sohbet yap baskı yapar ve ne olursa olsun muhteşem olması gerekmez. Konuşulan İngilizce’nin amacı yazışma kurmaktır ve son detay için muhteşem olmasa bile başarı göstermiş bir halde yazışma kurabilirsiniz.

Bu yüzden dilbilginizi muhteşem hale getirme saplantısının konuşmanızı engellemesine izin vermeyin. Yalnız konuşmalısınız – ve bir yanlış anlama var ise, açıklığa kavuşturmaya çalışın ve öteki kişiden doğru ifadenin ne işe yaradığını bulmaya çalışın, sadece konuşmanızı durdurmasına izin vermeyin.

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts
Son Yorumlar
    Kategoriler
    dost siteler: 1.) Geveze Chat 2.) Mynet Chat 3.) Kolay Sohbet 4.) Kelebek Sohbet