Kitlenize ulaşmak isteyen bir pazarlamacıysanız, bu kesinlikle onları bulabileceğiniz minimum bir yer olduğu anlamına gelir: Instagram. Burada kaçırılmaz Instagram Canlı içerik oluşturmak için sekiz ipucunu paylaşıyoruz.

Fakat ilkin Instagram Live’ın ne olduğu ve niçin yararlı bir platform olduğu hakkında konuşalım.

Instagram Canlı Nedir?

Instagram Live aslen feed’inizin en üstünde gördüğünüz benzer biçimde gerçek zamanlı olarak kaydedilmiş ve yayınlanmış bir Instagram hikayesidir. Instagram akışında, bu canlı hikayeler, bir işin yada kişinin şu anda canlı bulunduğunu ve ondan sonra Instagrammers’ın gerçek zamanlı olarak izleyebileceğini bildirmek için öykü çemberi simgelerinizin en başlangıcında gösterilecektir.

Niçin Instagram Live’ı kullanmalısınız?

Peki niçin olmasın? Daha somut bir şey arıyorsanız, Instagram Live’ı tecrübe etmek için birkaç niçin var:

 • Instagram Live, öykü akışında bir numaralı konum sunarak görünürlüğü artırır.
 • Instagram Live , takipçilerinize canlı olduğunuzu bildiren push bildirimlerini otomatikman gönderir .
 • Instagram’ın algoritması, bu özelliği benimseyen kullanıcılara organik katılım artışı sağlar. Bu, videolarınızın Instagram’ın bulgu bölümünde görünme olasılığını artıracak, böylece yeni insanoğlu sizi bulacak!
 • Instagram Canlı videolar yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı daha ilgi çekici ve keşfedilebilir .
 • Instagram Canlı videolar, daha kuvvetli bir bağlantı oluşturmanıza ve takipçilerinizle bağ kurmanıza olanak tanır .
 • Instagram Live, işinizin arkasında bir yüz göstererek markanızı hümanize eder.

Bunlar, Instagram Live’ın ASAP’yi kucaklamak için gereksinim duyduğunuz bir özellik olduğundan yalnız birkaçı. İnsanların% 82’sinin canlı bir video izlemeyi ve arkasından toplumsal medya yayınını izlemeyi tercih ettiğini gösteren veriler de var . Şimdi Instagram Canlı trendini etkili bir halde atlamanıza destek olacak bazı ipuçlarını inceleyelim:

Instagram Live için ilgi çekici içerik iyi mi oluşturulur?

Şimdi Instagram Canlı ne ele aldık ve bu sizin pazarlama için kuvvetli bir vasıta olabilir niçin, size ediyoruz hazır yayına girmesini böylece yüksek kaliteli içerik oluşturmak mevzusunda konuşmak icap ettiğini ve kitlenizi girerler.

1. Otantik olun (ve ustalaşmış)

Instagram Live’ın bir numaralı kuralı, olabildiğince orijinal ve otantik olmanız gerektiğidir. Bununla ne demek isterim? Bu, bir video komut dosyasından okuma yada bir satış görevlisine dönüşme zamanı değildir ; bunun yerine insanların sizi yaşamak istemesinin sebebi gerçek bir insanı görmektir. Bilhassa bu benzer biçimde zamanlarda, toplumsal uzaklıklar söz mevzusu olduğunda, insanoğlu iPhone ekranlarından elde edilmeleri gerekse bile gerçek, otantik insan bağına gereksinim duyarlar.

Peki kitleniz için en otantik benliğiniz iyi mi olabilir?

 • Brene Brown’dan bir ders alın ve güvenlik açığından korkmayın.
 • Duygu göstermenize izin verin.
 • Dostça bir iş arkadaşıyla yazışma kurun.

Açıklığa kavuşturmak için, kameraya geçmeye başlamanızı yada geçen haftaki tabip randevunuz hakkında konuşmanızı tavsiye etmiyorum. Bunun yerine, Instagram üstünden kitlenizle bağlantı kurarken kişiliğinizin parlamasına izin verin .

Mesela, COVID-19’un ufak işletmenizi iyi mi etkilediği hakkında konuşmak ve bununla beraber duygu göstermek de problem değil. Bununla beraber, aşırı dramatize edilmiş bir tanjant içine girmek kullananların bırakmasına niçin olabilir. Profesyonelliğinizi korurken örneksiz olun.

2. Planlamak için süre ayırın

Instagram Live’a atlamak ve takipçilerinizle işinizin ne kadar şaşırtıcı olduğu hakkında konuşmak cazip gelse de, bu kafanızda olmasıyla birlikte iyi olmayabilir. Instagram Live kesinlikle daha rahat, daha azca evvelinde planlanmış bir his veriyor, sadece bunu iyi yapanlar aslen canlı oturumlarını evvelinde planlıyor ve belirli hedefler belirliyorlar.

Hootsuite’den Tony Tran, “İyi hedefler koymayı bilmek toplumsal medya başarısı için oldukça mühim,” diyor. “Ve Instagram Live için hedefleriniz de bir kural dışı değil. Hootsuite , spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamanında “SMART” hedeflerinin belirlenmesini önerir .

Hedeflerin yerine getirilmesinin yanı sıra, biçiminizin iyi planlanmış ve planlanmış olması gerekir. Mesela, canlı akışınız bir Sual-Yanıt içerecek mi? Bir ihtimal bir ürün lansmanı ya da “perde arkası”? Öteki birkaç Instagram Canlı yaklaşımı bir etkinliği, ürün önizlemesini, eğitim oturumunu yada bir ofis turunu canlı yayınlamak olabilir. Hedefleyebileceğiniz sonsuz formatlar olsa da, görüntüleyenleri etkileşimde tutmak için ne hakkında konuşacağınızı bilmek de önemlidir.

Aşağıda, izleyicilerin seslerini yükseltmeden ilkin oturumun ne hakkında olduğu hakkında düşünce edinmelerini kolaylaştırmak için metinle bile, kurucunun açıkça hazırlandığı bir Sual-Yanıt yapmış olduğu Besleyici Yaşam’dan mükemmel bir örnek verilmiştir.

3. Devam eden serilerle tutarlı olun

İnsanlar, bilhassa belirsizlik zamanlarında tutarlılığı sever. Günlük, haftalık yada aylık olsun, takipçilerinizin coşku duyduğu tutarlı bir canlı gösterim dizisi Instagram Live başarı şansınızı artıracaktır. Mesela, bir emlak pazarlamacısıysanız , “Piyasada Yeni!” en yeni özelliklerinizden bazılarını sergilediğiniz bir takım. Ya da kim bilir her hafta bir alan kişi hikayesi yapabilirsiniz. Dizi fikriniz ne olursa olsun, kitle üyelerinizin tipik olarak aramış olduğu eğitim içeriğine yönelmek muhtemelen bu tarz bir olay için en iyi seçenektir.

Connecticut, Mystic’te bulunan Sift Bake Shop’un kurucu ortağı için aşağıdaki örneğe göz atın, burada “Ask Adam” isminde tekrarlanan bir takım yapıyor. Videolarda Adam popüler pişirme sorularını cevaplıyor. Takipçilerin geri gelmesini sağlamak için kolay fakat etkili bir yöntem.

4. Evvel canlı oturumlarınızı tanıtın

Bir plana ve tutarlı bir seriye haiz olmanın yanı sıra, bu planı takipçilerinize ve potansiyel müşterilerinize de iletmeniz gerekir. Instagram Canlı kampanyalar, izleyen canlı planınızın ne süre, ne, nerede, niçin bulunduğunu bildiklerinden güvenli olmak için onları kitlenize pazarladığınız öteki kişisel etkinlikler benzer biçimde ele alınmalıdır.

Canlı etkinliğinizi öteki toplumsal kanallarınızda ve e-postalarınızda pazarlayın ve arkasından bu tanıtımları ilgili kitlelere hedefleyin. Mesela, canlı etkinliğiniz belirli bir ihtimaller içinde satış segmentine en cazip gelebiliyorsa, ilgi alanlarını oluşturmak için bu gruba ulaşan bir e-posta kampanyası oluşturun.

Aşağıdaki örneği , canlı etkinliğinden bigün ilkin bir Instagram video yayını ile takipçisini ayrıntılarıyla beraber bildirerek ve takipçisine birazcık gizlice zirve vererek canlı oturumunu tanıtan etkili bir eğitmenden alın .

5. Katılımcılarınızla etkileşime geçin

Instagram Live ile ilgili öteki oldukça güzel özellik, iştirakçilerin gerçek zamanlı olarak yorum yapmalarına izin vermesidir! Bu katılımcılar için mükemmel olsa da, sunum yapanlara ezici gelebilir. Sorun şu ki, doğal ki her yorumda yer almanız beklenmiyor ve yukarıdaki 2. İpucu’da tartıştığımız planınızla devam etmek için elinizden geleni yapmalısınız.

Gene de, bunu takipçilerinizle hakikaten bağlantı oluşturmak için bir fırsat olarak da düşünmelisiniz. Oturumunuzun içeriğiyle akan bir sual olsun ya da meydana getirilen nazik bir yorumu onaylayın, kullanıcılarınıza gerçek zamanlı dikkat vermek, kendilerini hususi ve markanıza bağlı hissetmelerini elde edecektir. Bunu yapmanın yararlı bir yolu, yorumları seyretmek için başka bir iş arkadaşı kullanmak ve sunum meydana getiren kişiye cevap vermek için yıldızları kullanmak olabilir. Sonunda soruları cevaplamayı tercih ederseniz, canlı oturumunuzun sonunda bir Sual-Yanıt da yapabilirsiniz.

6. Bir CTA ile sonuçlandırın

Bir Instagram Canlısını dünyada iyi mi bitiriyorsunuz? Sual-Yanıt oturumunu tamamlayın, ortak sunucunuza teşekkür edin ve “Allah’a emanet olun” deyin. Hayır! Instagram Live’ı daima direkt planlanan hedeflerinize bağlayan bir CTA ile sonlandırmalısınız. Hesabınızı kovuşturmak kadar kolay yada daha kapsamlı bir biçim olsun, bir biçim doldurmak benzer biçimde, ana hedefinizin başarılması ve canlı katılımcılarınızın arzu edilen bir işlemi tamamlamaları önemlidir.

Senin bahsederken güvenli olun CTA aşırı yada saldırgan olarak kapalı gelmiyor ve aslen iştirakçilerin alarak gördükleri gerçekçi bir fiil odaklı bulunduğunu.

7. Instagram Canlı oturum ile eğlenin!

Ihmal etmeyin, Instagram Live, işletmeniz için tek düze bir fiş içeren ciddi bir pazarlama kanalı değildir. Oldukça Instagram, insanların eğlenmek için gittikleri bir yer, bu yüzden de eğlendiğinizden güvenli olun! Eğer değilseniz, görüntüleyenleriniz anlatabilir. Kişiliğinizin parlamasına, kendinizle dalga geçmesine izin verin ve bir kelimeyi yanlış yorumlamak yada bir hata yapmaktan kaygı etmeyin. Bunun yerine, kabul et, kendine gül ve devam et. Takipçileriniz otantikliği takdir ediyor.

Kaybolun, bağlanın, eğlenin ve kendinizi oldukça ciddiye almayın bu sebeple kendinizden hoşlanıyorsanız takipçileriniz de öyleki!

8. Canlı videonuzu kaydetmeyi ve paylaşmayı ihmal etmeyin

Son, fakat kesinlikle minimum değil, sonunda oturumunuzu kaydedin! Bu, birçok yeni canlı yayıncının yapabileceklerini bilmediği mükemmel bir ipucu. Evet, çoğumuz videoda kendimizi izlemekten nefret ediyoruz, sadece gelecekteki canlı oturumlar için devamlı iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Ek olarak, oturum başarı göstermiş olduysa, oturumunuzu feed’inizde yada öteki toplumsal kanallarda tekrardan paylaşmanıza olanak tanır.

Videonuzu kaydetmek için üst köşedeki “kaydet” i tıklayın ve arkasından 24 saat süresince hikayenizde anında paylaşın.

Hayatta birçok belirsizlik olsa da, bilhassa günümüzde, açık olan bir şey, Instagram Live’ın şu anda pazarlama çabalarınızı güçlendirmek için etkili bir platform olmasıdır. Öyleyse dalın ve deneyimlerinizi bizlere bildirin!

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts
Son Yorumlar
  Kategoriler
  dost siteler: 1.) Geveze Chat 2.) Mynet Chat 3.) Kolay Sohbet 4.) Kelebek Sohbet