Acil bir durumda İngilizce’de ne diyeceğinizi biliyor musunuz? Şu anda panik yapabilir ve ihtiyacınız olan İngilizce kelimeleri düşünemeyebilirsiniz – bu yüzden bunları önceden öğrenmek sohbet ve uygulamak iyidir. Bugün size çeşitli tıbbi acil durumlar, kazalar ve diğer tehlikeler hakkında nasıl konuşacağınızı öğreteceğim.

Birisi kendini kestiyse, kanıyor olacak (bu fiil). Kişinin vücudundan kan çıkacak. Kanamayı durdurmak için basınç uygulamanız gerekir. Bir süre sonra kan sohbet odaları pıhtılaşır (sertleşir). Hastanede, doktor kişiye dikiş verir (kesik bir iplik veya dikişle kapatır) ve kişi çok fazla kan kaybederse, kan transfüzyonuna (bağışlanan kanın vücutlarına aktarılması) ihtiyaç duyabilir .

Bir kişi boğazına bir parça yiyecek yakalayıp nefes alamıyorsa, “O boğuluyor!” Diyebilirsiniz Bir kişinin hava yolundan bir engeli zorlama prosedürüne Heimlich manevrası denir .

Birisi bilincini kaybettiğinde “ Bayıldı ” ya da “O bayıldı ” diyebilirsiniz “Eğer kişi kafaya çarpması nedeniyle bilincini kaybederse,“ O nakavt edildi. “Bir kişi bayılmadan önce“ Başım dönüyor ” (dünya dönüyormuş gibi) veya“ Başım baş dönüyor ” diyebilir.

Birisi acı çekiyor gibi görünüyorsa, ona “İyi misin?” Diye sorabilirsiniz. veya “Nerede acıyor?” daha ayrıntılı bilgi almak için. Birisinin başı, boynu chat veya sırt yaralanması gibi görünüyorsa, onlara “Hareket etmeye çalışmayın” demelisiniz. Ayrıca, kişiyi sakinleştirmek ve rahatlatmak için “Yardım yolda” veya “Tamam olacak” gibi şeyler de söyleyebilirsiniz . Burada seninle kalacağım. ”

Gerekirse, acil tıbbi yardım almak için birinden 911’i aramasını veya ambulans çağırmasını isteyebilirsiniz . “En yakın hastane nerede?” Diyebilirsiniz. o kişiyi oraya götürmeyi planlıyorsan.

Bir başka ciddi durum, kalbin bir kısmına kan akmayı bırakıp ona zarar verdiğinde kalp krizi geçiriyor . Kalp krizi geçiren biri “Göğsüm ağrıyor” diyebilir Başka bir olası sorun, birisi “Kalbim yarışıyor” diyorsa – bu normalden çok daha hızlı attığı anlamına gelir.

Birisi konuşmada sorun yaşıyorsa ve vücudunun bir tarafını hareket edemiyor veya hissedemiyorsa, “Sanırım inme geçiriyor” diyebilirsiniz – o zaman zayıf kan akışı beyne zarar verir.

Birinin kalbi durduğunda, “nabzı yok” diyebilirsiniz (yani kalbi atmaz, yani kan akmaz). Bu durumun derhal eyleme sohbet geçmesi gerekir, böylece “Herkes CPR biliyor mu?” Diyebilirsiniz. – CPR kardiyopulmoner resüsitasyon anlamına gelir. Defibrilatör adı verilen bir makine kullanılarak kişinin kalbi normal ritmine geri dönene kadar kanın akmasını sağlamak için kişinin göğsüne tekrar tekrar basarsınız.


Birisi yüzmek için mücadele ederken ve tehlikede olabilirse, “Boğuluyor!” Diyebilirsiniz Varsa, hemen cankurtaranı aramalısınız .

Hamile bir kadın bebeğini almak üzereyken , bebeğim etrafındaki sıvıyı tutan zarın kırıldığı anlamına gelen  Suyum kırıldı” diyebilir . Bu , doğum yapmak üzere olduğu anlamına gelir (bebeğin dışarı çıkma sürecini başlatın). Ayrıca kasılmaları olabilir (uterusunda ağrılı gerginlik hissediyor).

Birisi şiddetli bir saldırının kurbanıysa kullanmak için bazı ifadeler şunlardır:

  • O edildi vuruldu  (bir tabanca ile).
  • O edildi bıçaklandı  (bıçakla).
  • O edildi araba çarptı.
  • O edildi dayak. (yumruklar ve tekmelerle fiziksel olarak saldırıya uğradı)
  • O edildi bir köpek / yılan tarafından ısırıldı.

Eğer bir binadaysanız ve yangın çıkabileceğini düşünüyorsanız, başkalarına “Yanan bir şey kokuyor musunuz?” Diye sorabilirsiniz. veya “duman kokusu alıyorum” deyin Bina yanıyorsa, duman dedektörü dikkat chat sohbet etmelidir ve yangın alarmı herkesi uyaracaktır. Umarım herkes ayrılır ve hiç kimse binaya hapsolmaz (yangın yüzünden ayrılamaz). Duman aslında alevlerden  (yangının turuncu kısmı) daha büyük bir sağlık tehlikesidir.

Bir diğer ciddi durum ise gaz kaçağı olup olmadığıdır Gaz kokusu alıyorsanız, insanlara “Herkes dışarı! Bir gaz kaçağı var, binayı boşaltmamız gerekiyor. ”

Fırtına ya da kuvvetli rüzgarlardan sonra, elektrik hatları (yani, içinden elektrik geçiyor) devrilebilir. “Şurada bir elektrik hattı var – yanına gitmeyin” veya “Kesik güç hattından uzak dur” diyerek insanları uyarabilirsiniz. Elektrik şirketini aramalısınız, böylece gücü kapatabilir ve hattı onarabilirler.

Acil durumlarda İngilizcenizi kullanmak için daha donanımlı olduğunuzu umuyoruz!

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts
Son Yorumlar
    Kategoriler
    dost siteler: 1.) Geveze Chat 2.) Mynet Chat 3.) Kolay Sohbet 4.) Kelebek Sohbet