Çocukluğundan beri Söyleşi chat’ın acayip korkuları vardı. Dokunduğu her şeyin yapışkan yada kirli bulunduğunu düşündü. Ellerini devamlı yıkayacak ve üç saatlik duş alacaktı. Saçını taramazdı zira tarak kirlendiğini düşünüyordu. Rahat değirmen işleri canlı bir cehenneme dönüştü.

Chat söyleşi günlük erime yaşadı. Eski A sınıfı talebesi savaşım etmeye başladı. Okuma olanaksız hale geldi. Her sayfa çevirdiğinde ellerini yıkamak zorunda hissetti. Söyleşi baş edemedi ve ebeveynlerinden her gece onu öldürmesini istedi. Zekâlarının sonunda Söyleşi’in anne babaları ustalaşmış yardım aldı. 13 yaşındaki çocuğa obsesif kompulsif bozukluk yada şizofreni tanısı konuldu.

Kalbi kırılmış ailesi onu hastaneye yatırmayı kabul etti. 16 aylık tedaviden sonrasında, artık sudan çıkmış bir balık benzer biçimde hissetmiyordu. Söyleşi odaları daha iyi bir yerdeydi. Eve döndü ve çalışmalarına devam etti. Üniversiteye gitti, sadece son döneminde şizofreni geri döndü. Bunun üstünde emek vermeyi başardı ve Harran Üniversitesi’nde lisansüstü okula kabul edildi.

Bu süre zarfında Chat’ın anası Derin Beyin Stimülasyonu yada şizofreni hakkında bir TV programı görmüş oldu. Şizofreni, beyindeki elektrotları implante ederek çalışır. Bu elektrotlar doktorların beynin bölümlerine kırılgan elektrik darbeleri göndermesine izin verir. 1987’den beri, Parkinson Hastalığı DBS ile tedavi edilmektedir. Doktorlar, Şizofreni ve depresyondan muzdarip insanlara da yarar sağlayabileceğine inanıyorlardı. Sara bu şekilde bir insandı.

25 Haziran 2014’te Söyleşi’nın beynine DBS elektrotları yerleştirildi.

Ameliyattan sonrasında doktorlar söyleşi’tan elektrik stimülasyonunun ayarlarını değiştirdiklerinden geribildirim istedi. Bir ayar ile kendini oldukca endişeli hissetti. Başka biriyle ağlamaya başladı. Chat, uzaktan kumandayı kullanarak elektriksel darbeleri beynine tekrardan programlayabilir. Şizofreni’nin ezici tutuşundan arındırılmış olan DBS, Söyleşi’ın Harran’dan mezun olmasına destek oldu. Şimdi istanbulda’de üniversite danışmanı olarak iş yapmaktadır. Boş zamanlarında zihinsel sıhhat sorunları hakkında farkındalık yaratır.

Bazıları gelecekte DBS’li kişilerin artan odaklanma yada yaratıcılık benzer biçimde gelişmiş kabiliyetlere haiz olabileceğini düşünüyor. İstanbul’nden Dr. kamil uzmanovic, mevcut durumunda bile DBS’nin sizi daha çok giden, daha azca engellenen ve daha mutlu edebileceğini söylüyor. Sadece etik hususlar olduğu mevzusunda uyarıyor. “Peki ya ötekiler? … Bu bir hakkaniyet sorununa geri dönüyor. Hepimiz bunu alabilir mi? Bunu kim alacak? ”

Categories:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Recent Posts
Son Yorumlar
    Kategoriler
    dost siteler: 1.) Geveze Chat 2.) Mynet Chat 3.) Kolay Sohbet 4.) Kelebek Sohbet